Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Juraj Draxler

Súkromné univerzity v Európe?

20.05.2011 | Juraj Draxler

Výber je veľký. Treba si overiť akreditáciu a reputáciu školy.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 7

Nie som nejaký nekritický obdivovateľ súkromného školstva. A to napriek tomu, že všetky školy, ktoré som od sedemnástich vyštudoval, boli súkromné, polosúkromné alebo štátne s poplatkami.

Ono vlastne už jednoduché delenie na súkromné a štátne je zavádzajúce. Špičkové americké univerzity sú v podstate pološtátnymi inštitúciami. Nefungujú ako generátory zisku. Majú obrovské množstvo vládnych zdrojov aj nepriamu podporu napríklad vo forme rozsiahlych daňových úľav. A naopak britské verejné univerzity sú silne samosprávne, vyberajú poplatky a zhromažďujú fondy, ktoré investujú na finančnom trhu.

Na druhej strane uznávam, že pre Stredoeurópana sa verejné univerzity stali symbolom skostnatelého prístupu a preplnených posluchární. A tak hľadá, či by nemohol študovať v trochu lepšom prostredí, aj keby si mal za to zaplatiť. Platí to pre Slováka, ale často aj pre Čecha, Rakúšana či Nemca.

Zvlášť americké školy ponúkajú tradíciu mimoriadne flexibilného prístupu. Človek si zostavuje študijný program veľmi slobodne, neplatí striktné rozdelenie podľa odborov. Sympatické je aj to, že za neodmysliteľnú súčasť výchovy sa považuje účasť na rôznych mimoškolských aktivitách. A študent má väčšinou zaručený pomerne individuálny prístup pedagógov. Malé semináre namiesto neosobných prednášok pred sto a viacčlenným auditóriom.

Za americkým vzdelaním netreba ísť až do USA. V Európe funguje celý rad univerzít, ktoré vo väčšej či menšej miere kopírujú americké prvky a ponúkajú vzdelanie v angličtine.

Jacobs University v Brémach je vysoko výberová inštitúcia, ktorá sa zameriava v prvom rade na výchovu vedcov. Je oficiálne veľmi drahá, ale k dispozícii je štedrá finančná pomoc.

Americká univerzita v Paríži má vcelku slušné meno. Ale je drahá, bez štipendií a využívajú ju proste bohatí ľudia. Aj Rím – ďalšie mesto, kam ide veľa amerických študentov za európskym zážitkom – ponúka americké školy, aj keď so skromnejšou reputáciou. American University of Rome je tá staršia. O málo neskoršie založená  John Cabot University je vynikajúco umiestnená neďaleko centra Trastevere, živej, pulzujúcej štvrte s úžasnou atmosférou.

Asi najsnobskejšia je Franklin College vo švajčiarskom Lugane. Je prekrásne umiestnená na kopci nad jazerom. Ale zvlášť v tejto inštitúcií mimoriadne cítiť, že deti sem rodičia poslali, aby boli v bezpečnom a peknom prostredí. O štúdium veľmi nejde. Pred školou zaparkované mercedesy, bavoráky, prípadne nejaké to Ferrari, ale v knižnici ani noha a na hodinách majú prítomní študenti nezúčastnený, až vyslovene znudený výraz tváre.

To American University in Bulgaria sa zameriava predovšetkým na Bulharov a Rumunov, ktorí sa často chcú cez túto školu dostať niekam ďalej do sveta, aj keď aj tu sa nájdu aj študenti z iných krajín. Univerzita je umiestnená v maličkom meste Blagoevgrad. Mesto má veľmi pekné historické centrum a blízko je to k úchvatným pohoriam Pirin a Rila. Inak mesto pri dlhšom pobyte asi pôsobí dosť stiesnene, ale neďaleká Sofia ponúka možnosti úniku všetkého druhu.

Oveľa kozmpolitnejšie pôsobia dve pražské súkromné školy amerického typu. University of New York in Prague (UNYP) aj Anglo-American University (AAUni) navštevuje okrem Čechov a Slovákov pestrá zmes ľudí z celého sveta. Obe školy sú malé, vybavením sa ani zďaleka nemôžu rovnať naozajstným veľkým univerzitám. Na druhej strane je tu štúdium v porovnaní so Západom pomerne lacné a Praha ponúka veľa možností na privyrobenie si. UNYP je umiestnená v rušnej budove na Vinohradoch neďaleko Václavského námestia. AAuni sa, naopak, nachádza v krásnom paláci medzi Karlovým mostom a Maltézským námestím. Je to asi jedna z najčarovnejších lokalít Prahy. Škola ponúka aj krásne zrekonštruovanú starobylú knižnicu. Na oboch školách teraz počas svojho pobytu v Prahe učím. Z môjho pohľadu sú zaujímavé najmä kurzy verejnej politiky, práva a podnikania na medzinárodných trhoch a kvantitatívneho manažmentu rizík. Ponúkajú pomerne špecifické vzdelanie, ktorého je inak v strednej Európe v tejto forme pomerne málo.

Škôl je ešte oveľa viac, ale treba si dať pozor na kvalitu. Webster University má pobočky po celej Európe (a po svete): Londýn, Ženeva, Viedeň, Leiden. Je to typický zárobkový podnik, ale má aspoň nejakú akreditáciu.

Čo sa nesmie pri výbere školy prehliadnuť? Po prvé, škola by mala mať relevantnú akreditáciu. Sú dve možnosti. Buď je akreditovaná u niektorej zo šiestich amerických regionálnych akreditačných organizácií. Samo osebe to nemusí zaručovať extra kvalitu, ale je to nejaká záruka. Druhou možnosťou je, že škola má plnú akreditáciu ako univerzita v krajine, v ktorej pôsobí. Pozor, nie povolenie dávať nejaké kurzy, ale plnú akreditáciu! V takom prípade je uznanie diplomu v ďalších európskych krajinách úplne bez problému.

V tomto článku som sa zameriaval najmä na vysoké školy "amerického typu". Pravda, naozajstná veda sa robí až na veľkých univerzitách. Ale pokiaľ človek na to má a dobre si vyberie, malé súkromné školy môžu byť dobrou vstupnou bránou či už do ďalšieho štúdia alebo do sveta biznisu.

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 7

Juraj Draxler

Juraj Draxler
 • Počet článkov: 28
 • Priemerná čítanosť: 3612
 • Priemerná diskutovanosť: 18
 • RSS blogu

O blogu

Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Juraj Draxler

Juraj Draxler
 • Počet článkov: 28
 • Priemerná čítanosť: 3612
 • Priemerná diskutovanosť: 18
 • RSS blogu

O blogu

Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Kalendár sa načítava...