Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dobehne zvyšok regiónu Českú republiku? Ťažko

13.08.2010 | Juraj Draxler

Diskusia (0 reakcií)

15.08.2010 | alexanderkucin

Pravdepodobne to bude tak a CR si udrzi veduce postavenie medzi krajinami V4. Ale treba vziat aj do uvahy to ze aj v 1993 to bola najrozvinutejsia krajina s dobrou perspektivou.Takze Cesi len nesklamali (co sa neda povedat o Madaroch) a isli svojou cestou.Slovensko to malo ovela tazsie a zvladlo to takmer na vybornu a v sucastnosti tiez predstavuje krajinu s velmi dobrou perspektivou a podmienkami pre investicie. Skoda tej nekvality univerzit, mohli sme byt aj inovativny raj.

16.08.2010 | grgo

Ak by som to mal povedať z pohľadu Akerlofových "animal spirits" tak Česko je krajina, ktorá je omnoho viac súdržnejšia. Nie je to krajina tak prudko zmietaná sociálnym konflitktom, omnoho viac zdieľajú spoločný príbeh. Neexistuje u nich v takej miere historická kontroverzia, čoho dôkazom je ich uchopenie prvej republiky alebo aj obdobia komunizmu. Dôkazom rozdielu medzi Čechmi a Slovákmi sú aj vzory - zatiaľ čo Česi zvyknú viaceré stránky verejného života porovnávať s Nemeckom, či Britániou, Slováci si svoje komplexy riešia najmä porovnávaním sa s Čechmi a do určitej miery s Maďarmi. Rakúsko - ktoré by podľa mňa Slovenskej mentalite ako vzor vyhovovalo (podobná rázovitosť a konzervatívnosť vidieka, dichotémia Viedeň - Regióny, dokonca aj rozpačité vysporiadanie sa s nárondýn šovinizmom - v porovnaní s Nemeckom) viac ostáva úplne nepovšimnuté a mimo akéhokoľvek záujmu médií ako aj verejnosti.

Zo sociálno-ekonomického hľadiska by som ešte vypichol dve veci:

- Kultúra: veľmi kvalitné a kultivované elity (kultúrne a aj niektoré ekonomické), ktoré dokážu priniesť obyvateľom toľko potrebné pozitívne príbehy a príklady. Česi sú už omnoho ďalej v kolektívnom povedomí podnikateľa - nie je to už len nenažraný primitívny privatizér - ale aj starostlivý člen komunity.

- Školstvo: stačí sa pozrieť na pomer študentov - koľko Slovákov študuje v Čechách a koľko naopak.

- Zdravotníctvo: omnoho kvalitnejšie služby, podľa mňa možno aj číslo 1 rezort pre riešenie ekonomickej otázky do budúcnosti. Národ s demografickou krízou kde sa chodí do dôchodku v 65-70 rokoch musí byť hlavne zdravý - II piliere v tom nepomôžu.


- Justícia: provnanie so Slovenskom je na zaplakanie

17.08.2010 | erichvonm

Malí by si ho prečítať naši politici. Pre rozvoj investícií nie je rozhodujúca lacná pracovná sila , ani daňové prázdniny a podľa dalšie nesystémové kroky. V prvom rade v Česku panuje určite uplne iná vnútrofiremná kultúra .
Dovolím si jeden súkromný posteh v roku 09 sme mali spoločné sedenie s partnerskou firmou s ČR ( sféra obchodu )
- v podstate obchodník v ČR má o 100% vyšší základný plat ako obchodník v SR a podiely na zisku mal tiež väčšie.

Trochu sme nad tým s českými kolegami dumali , ale nič rozumé nám z toho nevyšlo . Miera ziskovosti na obchodníka bola zhrupa porovnatelná v ČR a SR. Náklady temer zhodné .

Prišli sme len na jednu zaujímavú vec , obchodník v SR sa vozí na 5 ročnej Fabii , jeho nadriadení na novom Pasate a malitel firmy na luxusnom BMW . Ale v ČR sa obchodník vozí na 4 ročnej oktavke , jeho nadriadení na novej oktavke a malitel firmy na Super B .
Samozrejme je vecou majiteľa ako použije zisk , len v ČR je aspoň podľa mojích skúseností oveľa vedšia ochota majiteľov sa rozdeliť o zisk so svojími zamestnancami .

Keď sme sa pýtali kolegov z ČR v čom si myslia že to je tak nám dali stručnú ale výstižnú odpoveď :" protože si to necháte líbit "

Juraj Draxler

Juraj Draxler
  • Počet článkov: 25
  • Priemerná čítanosť: 2485
  • Priemerná diskutovanosť: 18
  • RSS blogu

O blogu

Zaoberám sa strategickou hospodárskou politikou, sociálnou politikou a verejnou správou. Donedávna som pomerne intenzívne vyučoval (od finančnej ekonómie až po európsku hospodársku politiku), dnes sa venujem poradenstvu.