Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Juraj Draxler

Dobehne zvyšok regiónu Českú republiku? Ťažko

13.08.2010 | Juraj Draxler

Česko je príjemné miesto pre kreatívny život

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Ktorá krajina strednej a východnej Európy predstavuje dobrú dlhodobú investičnú príležitosť? Minulý rok som mal ako člen záverečného panelu Euromoney CEE Forum stručne zhodnotiť perspektívy jednotlivých krajín regiónu. Pri jednej som nemal žiaden problém. Česká republika. Inovatívne firmy, slušná vedecká základňa, v zásade dosť kompetentná štátna správa. A hlavne je to kultúrna, súdržná spoločnosť. Odvtedy som sa do Prahy presťahoval a každý deň sa mi správnosť tohto názoru potvrdzuje.

České firmy sú pomerne kreatívne už, čo sa týka marketingu. V odievaní majú také pomerne silné regionálne značky ako Blažek, Hannah, Rejoice, ale aj Pietro Filipi či AlpinePro, ktoré sú menej špecifické, no v domácom prostredí úspešné. V kozmetike Botanicus, Manufaktura, Ryor.

Silné značky vznikli aj v sektore služieb. Napríklad Skřivánek. Pred pár rokmi malá prekladateľská firma, dnes naozaj úspešný nadnárodný reťazec.

No a existuje celý rad firiem, ktoré sú založené na technických inováciách. Výrobcovia mikroskopov (Tescan) či komponentov inteligentného oblečenia (Applycon). Výrobcovia antivírusových balíčkov avast! a AVG. Ale aj celý rad menej viditeľných firiem zameraných na špecifické riešenia, od bezpečnosti sietí (Cognitive Security) po overovanie digitálnych obrazov (Imagemetry, spinoff ČVÚT).

Je toho naozaj dosť. Úspešné české firmy pravidelne predstavujú napríklad v týždenníkoch Euro a Ekonom.

Rozvíja sa domáci dizajn aj architektúra (napr. hviezda interiérového dizajnu Barbora Škorpilová).

To všetko pomáha aj rozvoju tradičnejších odvetví. Napríklad hoteliérstvu, vybrané pražské hotely majú skvelý cveng, napríklad Ariu minulý rok Tripadvisor vyhlásil za najlepší hotel sveta.

Napriek mnohým problémom vysoké školy a výskumné ústavy napredujú. Je to najmä otázka techniky a prírodovedných smerov, ale rozvíjajú sa aj spoločenské vedy. Vo svete má vcelku dobré meno CERGE-EI, spoločné pracovisko Akadémie vied a Karlovej univerzity.

Tvorba dobrých značiek sa tak netýka len súkromnej sféry. Priťahovanie zahraničných investícií má na starosti agentúra CzechInvest, ktorá má vo svete medzinárodného obchodu veľmi vysoké renomé.

Niet sa čo čudovať, že Česi si pre Expo 2010 vytvorili oslnivú expozíciu, ktorá ich prezentuje ako vysoko inovatívnu krajinu.

Ešte dôležitejšie ako existencia medzinárodne rozpoznateľných značiek je to, že Česká republika je jednoducho plná malých projektov, ktoré spoločnosť rozvíjajú. Domáci šéfkuchári a gastronómovia pracujú na obnove kvalitnej českej kuchyne (napríklad dôrazom na českú rybu). Médiá sú plné šikovných článkov či dokumentárnych filmov zaoberajúcich sa nekonečným množstvom aspektov vývoja spoločnosti.

Samozrejme, pod tou inovatívnou elitou nájdete v Česku kopu takých tých tradičných Pepov, čo veľmi nepracujú a všetko dianie sveta kyslo komentujú. Vcelku slušné fungovanie štátnej správy aj straníckej politiky narúša existencia niektorých naozaj tvrdo korupčných štruktúr.

Ale v globále krajina napreduje veľmi slušne. Je to príjemné miesto pre kreatívny život. Čo sa priestoru postkomunistických krajín týka, s výnimkou maličkého a špecifického Slovinska na tom nikto nie je lepšie a zrejme tak skoro ani nebude. V tomto treba vidieť veci trochu jasnozrivejšie, ako cez povrchné debaty o tom, kto je tento rok najlepším reformátorom. Hospodárske reformy majú svoje spoločenské a politické dopady. Kde je dnes miláčik ekonomickej tlače z 90. rokov, Maďarsko?

Čo sa Česka týka, pokojne sa stavím, že ho v ďalších rokoch nečaká žiadna podobná húpačka, ale stabilný rozvoj.

 

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 0

Juraj Draxler

Juraj Draxler
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 2484
 • Priemerná diskutovanosť: 18
 • RSS blogu

O blogu

Zaoberám sa strategickou hospodárskou politikou, sociálnou politikou a verejnou správou. Donedávna som pomerne intenzívne vyučoval (od finančnej ekonómie až po európsku hospodársku politiku), dnes sa venujem poradenstvu.

Juraj Draxler

Juraj Draxler
 • Počet článkov: 25
 • Priemerná čítanosť: 2484
 • Priemerná diskutovanosť: 18
 • RSS blogu

O blogu

Zaoberám sa strategickou hospodárskou politikou, sociálnou politikou a verejnou správou. Donedávna som pomerne intenzívne vyučoval (od finančnej ekonómie až po európsku hospodársku politiku), dnes sa venujem poradenstvu.

Kalendár sa načítava...