Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

BLOG Jozef Rajtár

Chobotnica: Jadro problému

05.02.2013 | Jozef Rajtár

Šokujúca korupčná mašinéria Európskej únie

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 42

Fašizmus by mal byť príhodnejšie nazvaný korporatizmus, lebo je to zlúčenie štátnej a korporátnej moci.

Benito Mussolini, fašistický diktátor Talianska 1922-1945


Pred časom sa na verejnosť dostalo video nemeckej televízie ukazujúce europoslancov, ako berú diéty za rokovania, na ktorých sa nezúčastňujú a popri tom ešte klamú. Veci, ktoré by si takí Nemci v miestnom parlamente nemohli dovoliť.


Vysoký plat, podvodom získavané diéty, špeciálny status, oslobodenie od mnohých daní, preplácanie rôznych nákladov atď.  sú absolútne nezaslúžené a chybné, ale nie sú skutočným jadrom problému.

Nasledovné je výber z článku agentúry Reuters:

Doma v Düsseldorfe je Lehne partnerom advokátskej kancelárie Taylor Wessing. Každý piatok pracuje v sídle firmy, len pár minút od značkových obchodov zelenej Königsallee. Lehneho firma radí podnikateľským elitám ekonomicky najsilnejšieho štátu Nemecka, kedysi domovu  barónov uhlia a ocele, dnes sídla mnohých najväčších priemyselných firiem krajiny.

Po zvyšok týždňa ho nájdete v Bruseli, kde je poslancom Európskeho parlamentu. Tam sa podieľa na písaní obchodných zákonov, vrátane, v minulosti, pravidiel EÚ pre firemné fúzie a akvizície, firemné účtovníctvo a práva investora. Konflikt záujmov? Lehne nevidí žiadny. "Bolo by lžou povedať, že som nezískal profesionálne zo skutočnosti, že som dlhodobo  aktívny v politike," pripúšťa. No obhajuje svoju dvojitú úlohu a zľahčuje svoj príjem z právnej kancelárie. "Posilňuje to nezávislosť," hovorí, tým, že mu to zabezpečí prácu aj po odchode z politiky.

Lehneho situácia zďaleka nie je jedinečná. Mnohí z 736 poslancov Európskeho parlamentu počas svojho poslaneckého obdobia udržiavajú úzke väzby s priemyselnými konglomerátmi,  alebo sú priamo ich zamestnancami.

Pripomínam, že byť zamestnancom nejakej firmy a zároveň poslancom je nemysliteľné a protizákonné ešte aj na Slovensku. Na „európskej úrovni“ však netreba ani konšpiračný byt, finančné skupiny a firmy zamestnávajú poslancov napriamo. Daňoví poplatníci tak platia niekoho, kto robí de factode iure pre úzku skupinu ľudí a nie pre nich. A musia sa navyše podriadiť zákonom ním odsúhlaseným.

Pokračujme v citovaní z článku:

Zoberme si za príklad Edwarda Scicluna, ktorý sedí v parlamentnom výbore pre hospodárske a menové záležitosti. Vlani (2010) sa stal spoluautorom zákona pre hedžové fondy. Zároveň je však predsedom predstavenstva dvoch investičných fondov banky HSBC. Elmar Brok, poslanec, ktorý vyjednal hlavnú zmluvu upravujúcu vzťahy EÚ, Lisabonskú zmluvu, pracuje paralelne pre Bertelsmann (najväčší európsky mediálny konglomerát, pozn. autora blogu). Ambíciou jeho neskoršieho nemeckého majiteľa, Reinharda Mohna, u ktorého bol Brok jednorazovo na výplatnej páske, bol takzvaný Európsky projekt (t.j. európska integrácia, pozn. autora blogu) .

Obaja obhajujú svoju dvojakú úlohu. Ani jeden to nevníma ako problém.

"Sú poslanci, ktorí majú oveľa, oveľa, oveľa vyšší príjem z vedľajších pracovných miest," hovorí nemecká poslankyňa Anja Weisgerber, ktorá má tiež druhé zamestnanie, pracuje pre firemnú právnu kanceláriu GSK Stockmann.

Článok ďalej rozoberá ako europoslanci preberajú znenia zákonov, ktoré im pošlú lobisti na schválenie. Niektorí tvrdia, že ich aj čítajú a upravujú pred predložením do pléna. Iní hovoria, že firmy vedia lepšie ako oni, čo má ako byť, narozdiel od poslancov, ktorí nie sú na danú oblasť odborníci. Takže sa s úpravou netrápia.

V článku sa tiež píše o navonok „občianskych združeniach“, ktoré však len slúžia ako zástierka pre korporátny lobizmus.

"Priatelia Európy"

Grécky miliardár a priateľ predsedu Európskej komisie Barrosa, Spiros Latsis, je sponzorom lobistickej skupiny Priatelia Európy, ktorej cieľom je užšia európska integrácia. Pripomeňme si škandál s dotáciou pre Latsisovu firmu na Barrosovo naliehanie na Európsku komisiu, ryžovanie z eurovalu a pomoc Európskej centrálnej banky pre jeho banku atď. Podrobný článok je tu:

Európska solidarita: vaše peniaze prúdia do vreciek nenásytných miliardárov!

la piovraČlenmi tohto zoskupenia sú oligarchovia, mnohí bývalí predsedovia európskych vlád, významní ministri a komisári EÚ. Táto mašinéria, ako vystrihnutá z talianskeho seriálu Chobotnica („združenie Itala“), ale na celoeurópskej úrovni, pracuje na koncentrácii moci pre záujmy oligarchov. Čím viac je Európa integrovaná, tým viac ju môže chobotnica z jedného bodu ovládať a presúvať peniaze od daňových poplatníkov do vreciek finančných skupín.

Aký je celkový obraz tejto mohutnej euro-chobotnice? Pozrime sa na druhý materiál, ktorý predkladám: Lobby planet Brussels - the EU quarter.

Podľa odhadov je v Bruseli pätnásť až tridsať tisíc lobistov, z toho dve tretiny korporátnych. Medzi tými zvyšnými, kde sú odbory a rôzne „think tanky“ sa však rátajú aj takí ako „Priatelia Európy“, takže si viete predstaviť, ako je v skutočnosti zastúpený záujem bežného občana.

Lobovanie BruselTiež vieme, že celkovo vyše 80% legislatívy EÚ je z dielne lobistov a táto legislatíva dnes tvorí drvivú väčšinu prijímanej legislatívy jednotlivých štátov. Chobotnici teda stačí ovládnuť tento centrálny bod a má pod palcom 500 miliónov obyvateľov Únie. Navyše, na tejto úrovni je prakticky všetko dovolené a ozajstná kontrola neexistuje. Dvor audítorov, či vyšetrovací úrad OLAF preukázali len symbolické výsledky v tejto oblasti. Miestna belgická exekutíva nemá právomoc nad euroúradníkmi alebo europoslancami. Médiá pokrývajú dianie v Bruseli iba sporadicky a väčšinou chrlia euro-propagandu. EÚ ich zato aj finančne priamo podporuje. Niet divu, že chobotnica narástla do obludných rozmerov.

Okolie euro-inštitúcií je teda posiate lobistickými kanceláriami. Majú ich tu priemyselné a finančné združenia, ako aj jednotlivo mnohé veľké korporácie a banky. Medzi najaktívnejšie patrí napríklad loby kancelária pre Monsanto, neslávne známu potravinársku korporáciu predávajúcu geneticky modifikované potraviny. Sú tu združené aj farmaceutické firmy.

Medzi najsilnejšie patrí tiež zbrojná loby, ktorej cieľom je, ako ináč, predaj zbraní v Európe a vyvíjanie tlaku na štáty, aby zvyšovali na toto zbrojenie výdavky. Kanceláriu má v tej istej budove ako Priatelia Európy a šéfuje jej Javier Solana, bývalý generálny tajomník NATO. Solana je zároveň členom správnej rady Priateľov Európy. V tejto súvislosti sa aj lepšie chápe prečo v čase krízy Grécko „muselo“ nakupovať ponorky a tanky.

Nad lobistami neexistuje nijaká efektívna kontrola, nemajú povinnosť nič deklarovať ani sa registrovať ako v USA, môžu to spraviť len dobrovoľne (cca  4 tisíc ich je dobrovoľne registrovaných pre voľný vstup do europarlamentu). Ich dobrovoľne vykazované náklady sú smiešne. Ešte efektívnejšie je pritom pre nich lobovanie v Európskej komisii, ktorá má väčšie právomoci ako europarlament.

Keď sa pozrieme na systém ako na celok, tak nie je monolitický. Sú tu organizácie, resp. oligarchovia, ktorí idú tvrdo po koncentrácii moci, také to jadro systému. A potom je tu väčšia časť združení, ktoré skrátka idú po výhodách a ziskoch pre seba. Vždy keď sa „jadru“ podarí posunúť koncentráciu moci ďalej, tak to zákonite priláka viac a viac rôznych záujmových združení. Tým, že Brusel dostane kompetenciu v ďalšej oblasti, zabezpečí novú vlnu lobingu. Predstavte si, že vás Brusel môže zo dňa na deň novou reguláciou vyhodiť z trhu, alebo výrazne znížiť vaše príjmy. Logicky investujete do lobingu, lebo je to účinnejšie ako sa jedného dňa prebudiť a zistiť, že vaša firma nepredáva (symbolický príklad) tie správne zakrivené banány a môže to zabaliť. Keď už máte lobistické štruktúry na mieste, tak ich aj budete ďalej využívať. Napríklad ak vyrábate svietidlá, tak budete tlačiť na legislatívu, ktorá zakazuje lacné žiarovky, aby ste inkasovali viac na výrobkoch s väčšou maržou. Zdôvodnenie sa ľahko nájde. No a ak ste finančná skupina, osobitne ak ste „investovali“ do gréckych či portugalských dlhopisov, tak budete sponzorovať vlnu nekonečnej európskej lásky a solidarity, aby ste si naplnili vrecká na úrokoch a nespravili straty.

Výsledkom tohto celého je vidíme čo. Krachujúca Európa s chobotnicou sajúcou ako upír všetku krv tých, ktorí sa snažia a podnikajú a pracujú normálnym spôsobom. Po tuneli, ktorý si „priatelia Európy“ vytvorili vďaka Grécku, sa teraz sústreďujú na „bankovú úniu“, kde majú na muške fondy ochrany vkladov jednotlivých štátov poisťujúce sporiteľov. Ak sa im to podarí, chobotnica bude môcť sať aj z tohto ďalšieho zdroja vašich peňazí, ktoré mali chrániť vaše úspory doma.

Úlohou politikov je celý proces lúpenia a zotročovania obyvateľstva zastrešovať, hrať divadelné predstavenia na rôznych summitoch, kde „upokojujú trhy“, tváriť sa bledo a strašiť tým, čo sa stane, ak obyvatelia Európy neodovzdajú moc a peniaze solidárne ich pánom. Tým, ktorí už Európu vlastnia, ktorí už dosiahli obnovenie feudalizmu s novou šlachtou nahradzujúcou Habsburgovcov, len oveľa nenásytnejšou a prešibanejšou.

Môj posledný článok na eTrende: Amerika, Afrika, paradajka, paprika

Všetky moje články na eTrende

 

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 42

Jozef Rajtár

Jozef Rajtár
 • Počet článkov: 116
 • Priemerná čítanosť: 5177
 • Priemerná diskutovanosť: 23
 • RSS blogu

O blogu

Poslanec NRSR. Tímlíder strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre štíhly štát.
Rád cestujem, čítam knihy a zaujímam sa o spoločenský život. Myslím, že ekonomické témy je treba podávať jednoduchším spôsobom, aby ich ľudia lepšie chápali.

Jozef Rajtár

Jozef Rajtár
 • Počet článkov: 116
 • Priemerná čítanosť: 5177
 • Priemerná diskutovanosť: 23
 • RSS blogu

O blogu

Poslanec NRSR. Tímlíder strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre štíhly štát.
Rád cestujem, čítam knihy a zaujímam sa o spoločenský život. Myslím, že ekonomické témy je treba podávať jednoduchším spôsobom, aby ich ľudia lepšie chápali.

Kalendár sa načítava...